Kuchnia Szanghajska

Orientalny smak Szanghaju

Kuchnia chińska jest znana i lubiana przez Polaków. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że jest ona bardzo niejednorodna. Spotkać się możemy z jej licznymi odmianami, które nierzadko mocno się między sobą różnią. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza Kuchnia Szanghajska (Kuchnia Huaiang). Wywodzi się ona z terenów otaczających dolny brzeg rzeki Jangcy, oraz wybrzeża wschodniego. Jest to obszar największych chińskich upraw ryżu, zboże to jest więc głównym produktem tej kuchni. Natomiast w jej bardziej wyrafinowanej wersji zdecydowanie popularniejszy jest makaron, niż ziarna ryżu. Charakteryzuje ją również częste użycie cukru i wina ryżowego. Ponieważ kuchnia ta pochodzi z wybrzeża, jest ona niezwykle bogata w dania rybne. Szeroko wykorzystywane są w niej również owoce morza, w tym szczególnie kraby i krewetki. Istnieje wiele przepisów, w których pierwsze skrzypce grają ryby słodkowodne, masowo dostępne dzięki dużej ilości rzek przepływających przez ten region Chin.
Kuchnia Szanghajska wykorzystuje wiele technik kulinarnych. Dominują potrawy przygotowywane na parze, lub gotowane w wodzie na wolnym ogniu. Smażenie jest mniej popularne, niż w pozostałych regionach Chin. Cechą charakterystyczną jest tu dodawanie cukru nie tylko do deserów, ale również do dań z wieprzowiny (w tym szynki), a nawet do ryb i owoców morza. Najczęściej używane przyprawy to czosnek, pieprz i imbir.
Warto więc zapoznać się z różnorodnością smaków i aromatów, która cechuje Kuchnię Szanghajską. To prawdziwa orientalna podróż dla podniebienia.

Ciekawe wpisy tematyczne o gotowaniu online:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top