Wszystko, czego nie wiedziałeś o Carlsbergu

Carlsberg to najpopularniejsze duńskie piwo, któremu udało się opanować europejski rynek. W Polsce znane jest już od dobrych kilku lat, a jego pozycja jest raczej niezagrożona. Czemu właściwie Polacy je pokochali i co tak naprawdę wiemy o browarze Carlsberga?

Byle do Kopenhagi

Prawdziwego duńskiego piwa spróbujesz oczywiście tylko w browarze Carlsberga w stolicy Danii. Dostaniem się do miasta nie musisz się jednak przejmować, gdyż loty do Kopenhagi z polskich lotnisk odbywają się na tyle często, że spokojnie możesz wybrać interesującą Cię datę, kupić bilety i spróbować piwa właśnie tam. Ale czy rzeczywiście warto – zdecydowanie tak! Centrum Visit Carlsberg przyciąga naprawdę wielu turystów i staje się coraz większą atrakcją miasta.

Od małego browaru do czwartej kompanii piwowarskiej świata

Nazwa piwa oznacza Wzgórze Carla i odnosi się do miejsca, w którym powstał browar. Centrum Visit Carlsberg znajduje się w oryginalnym browarze, założonym w 1947 roku przez J.C. Jacobsena. Jacobsen wraz z synem chcieli stworzyć w Danii możliwie najlepsze piwo i chyba udało się, bo ich złoty trunek został okrzyknięty „prawdopodobnie najlepszym piwem na świecie”. Dzięki pracy i dokładności w prowadzeniu rodzinnego biznesu, stał się czwartą największą kompanią piwowarską na świecie. Dążenie do perfekcji Jacobsena oraz oddani pracownicy z pewnością temu pomogły.

Zakaz picia piwa w pracy? Strajkujemy!

Tylko raz w całej historii browaru, pracownicy zbuntowali się. Strajk ponad 800 pracowników miał miejsce w 2010 roku, kiedy to zarząd kompanii wprowadził zakaz… picia piwa w czasie pracy. Od tego momentu zdecydowano, że dopuszczalne jest tylko jedno piwo, i to w kantynie podczas przerwy na lunch. To, co u Polaków wzbudza niedowierzający uśmiech na twarzy, dla Duńczyków było prawdziwą tragedią, a co ciekawe, do strajku przyłączyli się także kierowcy!

Muzeum Carlsberga

Dziś, odwiedzając Centrum Visit Carlsberg na turystów czeka wiele atrakcji. Można tu zwiedzić sporych rozmiarów muzeum. To właśnie tu znajdują się stare, oryginalne maszyny do warzenia złocistego trunku. Zwiedzający mogą także odwiedzić stajnię, w której znajdują się jutlandzkie konie, rozwożące niegdyś piwo. Warto także zajrzeć do ogrodu rzeźb, których autorem był sam Carl Jacobsen. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest oczywiście bar Carlsberga, gdzie można spróbować wyśmienitego piwa i popatrzeć na produkcję piwa w nowoczesnej części browaru.

Ciekawe wpisy tematyczne o gotowaniu online:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top